Aktualita

Kočka domácí.

Kočka domácí je šelma uzpůsobená k lovu myší. Je to také domácí mazlíček, který nás fascinuje svou nezávislostí, roztomilostí a občasnou přítulností. Jenže když je koček moc, nastává problém. Co s nimi?

Tak jako kočičí kořist (hlodavec), i kočky se vyznačují neuvěřitelnou množivostí. Již půlroční kočka může zabřeznout. Může mít až tři vrhy za rok, každý po 5 až 6 koťatech. To znamená, že každým rokem je třeba najít domov pro 18 malých kočiček od jedné kočičí mámy. To samozřejmě není reálné, proto koťata končí na ulici, kde trpí podvýživou a hynou pod koly aut. Pokud se najdou lidé, kteří je na ulici krmí, počet koček se zvyšuje astronomickou řadou.

Často se nám pak objeví koťata v krabici přede dveřmi a my pak musíme řešit co s nimi. Na přemnožené kočky si stěžují i lidé z našeho sousedství. Přitom problému s přemnoženými kočkami by mohlo pomoci, kdyby je majitelé nechávali kastrovat.

Kastrace koček je kompromisem. Lidé mohou kočky chovat, ale neobtěžují okolí kvantem toulavých koček. Kastrace kočkám nijak neublíží, naopak je chrání před mnoha chorobami. Také je zklidní. Kočky se už tolik netoulají. Schopnost a chuť chytat myši údajně neztrácí. Navíc neustálé rození koťat kočku velmi vysiluje. Náklady na kastraci kočky (cca 800 Kč) jsou nižší než následný nákup krmiva pro koťata. Z těchto důvodů kastraci schvalují i organizace na ochranu zvířat.

Proto apelujeme na majitele koček, nejen z Medlova, aby nechávali své kočky kastrovat. Soužití lidí a koček tak bude harmonické a příjemné pro celé okolí.

Děkujeme
Leták Zde: